Merhaba, bugün 17 Haziran 2024 Pazartesi
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ

 

Marmaraereğlisi Deniz Feneri 1861 yılında Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Marmaraereğlisi koyunun güney ucunda burun üzerine kurulan fener, denizden 53 m yükseklikte olup 10 m kule yüksekliğiyle görev yapmaktadır. Metal kule üzerinde yükselen kule ışığı 16 mil uzaklıktan görünme gücüne sahiptir. Marmaraereğlisi içinden çıkan dar toprak yolla kısa sürede ulaşılan fener ve müştemilat etrafında tel örgü çevresinde dolaşarak burunun her iki yanına gidebilirsiniz.

Fener, çelikten oluşan sekizgen bir kule ve beraberindeki lojmandan oluşmaktadır. Yapının taşıyıcı sistemi kargir olarak belirlenmiş; dış duvarlarda yapılan raspa çalışmalarında duvar örgüsünün moloz taş olduğu ve iç duvarların ise kalınlığı göz önünde bulundurulduğunda harman tuğlası olduğu belirtilmiştir.

Deniz tarafından dolaşanlar Perinthos antik kentinden kalma kalıntılar karşılaşırlar, fenerin arka tarafından dolaşanlar balıkçı barınağını ve Marmaraereğlisi’ni yüksekten görebilmektedir.

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 20.06.2017 tarih ve 4179 sayılı kararı ile restorasyon pojesi onaylanmıştır. Kurumumuzca Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden kiralanmış olan Deniz Feneri’nin ihalesi yapılarak restore edilmesi planlanmaktadır. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Perinthos Antik Kenti Arkeolojik Kazılarıyla ilişkili olarak bir enformasyon merkezine dönüştürülecek ve halkın ziyaretine açılacaktır.

 

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.