Merhaba, bugün 6 Aralık 2020 Pazar
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ


EVLENMEK İÇİN BAŞVURUDA BULUNAN ÇİFTLERDEN İSTENEN BELGELER

1- NÜFUS CÜZDANLARI ASLI VE FOTOKOPİSİ; Resimli, Son(10) yıl içerisinde değiştirilmiş, son medeni duruma dair bilgileri içerir, okunaklı T.C. Kimliği.T.C Kimlik nolu olacaktır.(Başka bir kimlikle başvuru yapılmaz)

2- RESİM; Son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş, cepheden,medeni kanunlara uygun olarak, baş açık (Bayanlarda alın, çene ve yüz tamamen görünmek kaydıyla baş örtülü olabilir),poz üniforma,poz veya pul resim olmayan (fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan resimler kullanılmayacaktır). Tümü aynı 4 (dört) adet resim.

3-EVLENME EHLİYET BELGESİ: Nikah İşlemleri için tüm nüfus müdürlüklerinden alınabilen bu belgenin, tasdik edilmiş ve imzalanmış olmasına dikkat edilecektir.

4- Evlenecek çiftlerin en az birinin Marmaraereğlisi Belediyesi sınırları içinde ikamet etmesi gerekir. Merkez dışında ikamet edenlerin ikamet ettikleri yer Evlendirme Memurluklarından izin belgesi almaları gerekmektedir.

5- Adaylar başvuruları birlikte yapmaları gerekmektedir.

YABANCI UYRUKLU ÇİFTLERİN EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Eşlerden biri Türk ise ikamet kaydının bulunduğu ilçe evlendirme dairesine müracaat edebilirler.

2- Yabancı uyruklu kadın veya erkek konsoloslukları İstanbul'da ise bekar olduklarına dair bekarlık belgesi (evlenme ehliyet belgesi) alıp,İstanbul Valiliği İl Hukuk İşleri Müdürlüğü'nden onaylatacaklardır.Eğer konsoloslukları Ankara'da ise aldıkları bekarlık belgesini Ankara Dış İşleri Bakanlığı'na onaylatacaklardır.

3- Pasaportun Türkçe tercümelerini yaptırıp noterden tasdik ettireceklerdir.Vize süresi dolmuş olan pasaportlar için asla işlem yapılmaz.

4- Çiftler herhangi bir sağlık ocağından evlilik için sağlık raporu alacaklardır.

5- Çiftler 6'şar Adet 6 ayı geçmemiş vesikalık fotoğraf getireceklerdir.

6- Yabancı uyruklular bekarlık belgelerini ve doğum belgelerini kendi ülkelerinden getirecekler ise o ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği'ne onaylatacaklardır.

7- Bazı ülkeler anlaşma gereği apostile olarak almış oldukları bekarlık belgesi ve doğum belgelerini Türkiye'ye getirdikten sonra Türkçe tercümelerini yaptırıp noterden onaylatacaklardır.

8- Bazı ülkelerin vermiş oldukları bekarlık belgesi ve doğum belgesi çok dilli olduğundan hiçbir yere onaylatmadan direk müracat edebilirler.

9- Eğer eşlerden her ikiside Türkçe bilmiyorsa nikah esnasında yeminli tercüman getireceklerdir.


YABANCI UYRUKLU KADIN VEYA ERKEĞiN EVLiLiK BAŞVURUSUNDA GETiRMESi GEREKEN EVRAKLAR

 

1- Kendi ülkelerindeki yetkili makamlardan veya ülkelerinin Türkiye’deki konsolosluklarından alacakları EVLENME EHLİYET BELGESİ (Medeni Hal Belgesi/Bekârlık Belgesi) getirilecektir. Eğer Evlenme Ehliyet Belgesinde; anne - baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyor ise ayrıca DOĞUM BELGESİ de getirilecektir.

 • Belgeler ülkelerinin Türkiye'deki Konsolosluğundan alınırsa; Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğüne onaylatıldıktan sonra noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılacaktır. Eğer ülkelerinin Ankara'daki Büyükelçiliğinden alınırsa Dış İşleri Bakanlığımıza onaylatmaları gerekmektedir.
 • Belgeler kendi ülkelerinden getirilirse; O ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği'ne onaylatıldıktan sonra Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılacaktır.
 • Eğer belgeler Apostille (Uluslararası Kaşe) 'li olarak alınmış ise; Sadece Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterlidir.
 • Eğer belgeler Türkçe'nin de içinde yer aldığı çok dilde düzenlenmiş ise; Belgeler tasdike yönelik herhangi bir işlem görmeden doğrudan kabul edilerek işleme alınır.

 

2- Eğer pasaport yoksa; ÜLKE KİMLİĞİ getirilecektir.

 • Pasaportun veya Ülke Kimliğinin Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılacaktır.
 • Eğer Pasaport ile başvuru yapılıyorsa; Pasaportun Vize süresi geçmemiş olmamalıdır. Verilecek nikah gününü kapsamalıdır. Vizesi dolmuş ise İkametgah Tezkeresi (İkametgah İzin Belgesi) getirilmelidir.
 • Eğer Ülke Kimliği ile başvuru yapılıyorsa; İkametgah Tezkeresi veya Türkiye'ye giriş yaptığı tarihi gösteren Seyahat Belgesi getirilecektir.

( Hiçbir Belgenin tarihi dolmamış olmalıdır.)

 

3- Sağlık Ocaklarında aile hekiminden alacakları; Evlilik için sağlık raporu getirilecektir.

 • Raporlar fotoğraflı ve kaşeli olmalıdır. Genelgenin gereği tetkiklerin yapıldığına dair bilgileri kapsamalıdır. ( ayrıca Erkeğin raporunda kalıtsal kan hastalıkları testinin HPLC taramasının yapıldığı da yazmalıdır.)

4-   4 (Dört) adet vesikalık fotoğraf getirilecektir. Son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır.

 

 

Yabancılarla Evlilik İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Eşlerden biri Türk ise ikamet kaydının bulunduğu ilçe Evlendirme Memurluğuna müracaat edilebilir.
 • Evraklar ilgili kurumdan alındığı tarihten itibaren 6 (altı) ay geçerlidir.
 • Belgenin aslı ve Türkiye'de yapılan noter tasdikli Türkçe tercümesi ile birlikte kabul edilerek işleme alınır.
 • Fahri Konsolosluklardan alınacak belgeler geçersizdir.
 • Tercümesi yapılan Bekârlık Belgesi, Doğum Belgesi, Pasaport ve diğer belgelerin tümünde kişisel bilgilerin (adı,soyadı,doğum yeri,doğum tarihi,anne adı,baba adı)birebir aynı olması gerekmektedir.Tek bir harf veya karakter farklılığında işlem yapılmaz.
 • Evlenme Ehliyet Belgesi (Medeni Hal Belgesi/Bekârlık Belgesi)'nde kişinin son medeni hali; Bekâr, Dul veya Boşanmış şeklinde ifade edilmelidir.
 • Eğer yabancı uyruklu bayan boşanmış veya dul ise boşanma veya dul kaldığı tarih belgelerde yer almalıdır.
 • Yabancı uyruklu kişi Türkçe bilmiyorsa; Başvuruda Evlendirme Memurluğu tarafından hazırlanacak Evlendirme Beyannemesini kendi dilinde noter tasdikli tercümesini yaptıracaklardır. Nikah esnasında ise yeminli tercüman getireceklerdir..
 • Vize süresi; müracaat sırasında ve müracaatı takip eden nikah günü rezervasyonunda dolmammış şekilde olmalıdır.
 • Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.

 

Müracaatlar hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

 

Müracaat saatleri: 09:00 – 12:00    13:30 - 17.00 aralarıdır.

 

Evlendirme Memurluğu İletişim : 0850 440 0981

 

 

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.