Merhaba, bugün 2 Ağustos 2021 Pazartesi
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ
PERİNTHOS ANTİK KENTİ’NDE ARKEOLOJİK KAZI BAŞLIYOR

Perinthos Antik Kenti için Cumhurbaşkanlığı onayı çıktı. Marmaraereğlisi Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Temmuz ayı itibariyle kazı çalışmaları başlıyor.

MARMARAEREĞLİSİ’NİN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

4065 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylanan Tekirdağ’ın, Üç tarafı denizle çevrili Marmaraereğlisi sınırları içerisinde bulunan Perinthos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının Temmuz Ayı’nda başlayacağı açıklandı. MÖ 600’lü yıllara dayanan bir medeniyete ev sahipliği yaptığı bulgusuna ulaşılan Perinthos Antik Kenti’nde yapılması planlanan kazılarda birçok gizemin aydınlanacağı tahmin ediliyor.

PERİNTHOS ANTİK KENTİ İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI ONAYI ÇIKTI

Kazı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı onayını çıktığını belirten Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; ‘’ 3 Haziran 2021 tarih ve 4065 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile arkeolojik kazı çalışmaları için onay verildi. Bu kararla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kazı çalışma programı ve takvimine göre işlemler yürütülecek. 12 ay boyunca çalışma yapılacak alanlar içerisinde değerlendirilme yapıldı. Önemli tarihsel bulgulara ulaşmayı ümit ediyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

KAZI ALANININ BULUNDUĞU BÖLGE BİR CEVHER

Marmaraereğlisi’nin tarihi değerini ortaya çıkarmak, kent yaşamına kazandırmak ve turizmin de hizmetine sunmak için çalıştıklarını dile getiren Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, “Kazı alanının bulunduğu bölge bir cevher. Bayrak tepe, güngörmez dediğimiz, kentin tarihini içinde yaşatan alanlar. Buradaki tarihi mirasımızı korumak ve gün yüzüne çıkarmak, yeniden halkımızla buluşturmak istiyoruz. Bu vesileyle ülkemizin turizmine de tarihi değerler yoluyla katkı koymak istiyoruz. Bu çalışma ile hem ilçemizin tarihi günümüzle buluşacak hem de turizmimize büyük katkı sağlanacak.”dedi

HABER GÖRSELLERİ
PERİNTHOS ANTİK KENTİ’NDE ARKEOLOJİK KAZI BAŞLIYOR
PERİNTHOS ANTİK KENTİ’NDE ARKEOLOJİK KAZI BAŞLIYOR
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.