Merhaba, bugün 10 Nisan 2020 Cuma
Çağrı Merkezi(0850) 440 09 59
MENÜ
Gazeteciler, Milletimizin Vicdanının Sesidir

Gazeteciler, Milletimizin Vicdanının Sesidir

 

Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte, ülkemizde her yıl 10 Ocak tarihi ‘’Çalışan Gazeteciler Günü‘’ olarak kutlanmaktadır. 

 

Günümüzde her alanda olduğu gibi iletişim alanında da teknolojinin hızla gelişerek ilerlemesi, bilgiye ve habere ulaşma ihtiyacını önemli bir şekilde arttırmıştır.

Günün anlam ve öneminin toplumsal değerine vurgu yapan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; ‘’ Gazetecilik, bir iş ve meslek olmakla birlikte aynı zamanda yapılan işin niteliği ve vasfı itibarıyla bir kamu hizmetidir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteciler, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, ülkemizin demokratik gelişimine katkıları büyüktür. Türk basını da tarih boyunca kendi üzerine düşen bu büyük görevi her daim yerine getirmiştir. Günümüzde de ahlak esasları çerçevesinde doğru ve tarafsız davranarak kamuoyunu en hızlı şekilde aydınlatmaktadır.’’

Basınımızın geçmişten günümüze önemli bir gelişme gösterdiğinin altını çizen Başkan Ata; ‘’Basınımız çağa ayak uydurarak tüm gelişmeleri yakından takip edip, hızlıca cevap verebilir durumdadır. Haberin sadece görsel ve yazılı boyutunun yanı sıra aynı zamanda sanal ortamda da etkinliğini arttırarak demokrasimizin güçlenmesine katkı sağlamaktadırlar. Bu gelişmede en büyük pay, şüphesiz görevini en fedakar şekilde yapan basın çalışanlarına aittir.

Bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girmesinin yıl dönümü olan ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’ nü kutluyor, tüm medya mensuplarımıza başarılar diliyorum.’’ dedi.

 

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.